Livet som mamma

Senaste inläggen

Av Sannixen - 23 juli 2013 10:09

Jisses alltså hoppas jag vaknar till liv snart. Lillan sov mellan 20-23 ungefär sen var hon vaken till 05. Mellan 4-5 låg och och rulla rundor och skrattade hela tiden. Hon kastar sig bakåt sen skrattar hon. Ena gången skalla hon mig satan vad ont det gjorde. Sen la jag henne i sin egna säng igen och då somnar hon direkt ?! :P medans jag är pigg som en lärka haha. Vid 8 tog hennes pappa henne en timme iaf så jag kunde få sovit den timmen. Och nu har vi ätit frukost och nu ska sambon åka till jobbet :( får se vad dagen har att erbjuda :)

#whatanight #upallnight #sleep #baby #hadebehövtnågontimme #natt #dark #night #bed #laugh

Av Sannixen - 22 juli 2013 13:58

Jag är verkligen ingen som gillar sola :P så idag är lite väl varmt. Även om jag älskar sommaren och att det är varmt så kan det ibland bli för mycket. Som idag, jisses man borde nästan ha pool ju. Linnea badade i sin innan :) Har även varit och lämnat mitt schema på dagis för jag börjar ju plugga om några veckor nu. Tråkigt men sant och måste göras. Väntar dock på en sista kurs hoppas innerligt att jag kommer in på den så jag slipper läsa den till våren. Men men nog om det. Linnea nannar i vagnen och jag har precis gått ut och satt mig lite i solen. Får se hur länge jag pallar haha :P

#sleepingbaby #sleep #baby #outside #ute #trädgård #vagnen #sover #bebis #mammaledig

Av Sannixen - 22 juli 2013 13:52

Linnea fick nya skor idag. Fanns inte så stort utbud just nu men tyckte dom hon fick var söta :) mest nu när hon går så mycket mer gåvagnen där ute så :) <3

#new #shoes #babyshoes #girlshoes #shopping #mammaledig #bebisskor #lärasiggå

Av Sannixen - 21 juli 2013 12:51

Linnea har börjat lägga sig och mysa <3 ibland rakt på golvet haha och ibland på oss <3 underbara unge.

Av Sannixen - 21 juli 2013 12:46

Blev två t-shirts och en tröja till lillan igår :) som ni ser gillar jag Mimmi mus, även tingeling är en favorit men finns inte särskilt ofta.

#mimmimus #minniemouse #tingeling #tinkerbell #loveit #tjej #bebis #kläder #shopping #mammaledig

Av Sannixen - 21 juli 2013 11:01

Ser bättre ut idag men fortfarande rött och svullet :/ borde finnas något sätt att få bort alla getingar från gräset :/ vill aldrig detta ska hända barnen <3

#stucken #av #en #geting

Av Sannixen - 21 juli 2013 10:58

Sambon är iväg och hjälper sin pappa rensa ut och sedan ska han iväg med sin kompis och slänga skräp. Så jag och Linnea passar på att mysa i trädgården <3 hon badar och jag sitter lite i solen :) super mysigt. Önskar dock vi hade en stor pool också i mellanåt haha :P riktigt varmt ute idag. Senare blir det grillning :)

#utomhus #trädgård #mysigt #sol #väder #bebis #bada #pool #vattenspridare #familj #skönt #kärlek #lycka #detbästa #grilla #kött

Presentation


Kul att ni hittade hit.. Bloggen handlar om mitt liv som studerande två snart trebarnsmamma,shopping och lite annat skoj. Bor med min sambo,min son Timmie 17/4-2010 och vår dotter Linnea 27/10-2012 väntar även en liten den 25/4-2015. Hope you stay :)

Fråga mig

12 besvarade frågor

Kalender

Ti On To Fr
           
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
<<< Maj 2016
>>>

Tidigare år

Sök i bloggen

Senaste inläggen

Kategorier

Arkiv

RSS

Besöksstatistik

Bloggportalen


Ovido - Quiz & Flashcards